TENDE

Milliyet / TÜRKİYE’NİN İLK ‘transport kuvözü’

Milliyet / TÜRKİYE’NİN İLK ‘transport kuvözü’

TÜRKİYE’NİN İLK ‘transport kuvözü’

Tende Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Yıldız, Transport Kuvözün hastane içinde ve farklı şehirler arasında bebeğin sorunsuz bir biçimde nakledilmesi açısından önemli olduğuna işaret etti ve sıradan kuvözlerin böyle bir nakle imkan vermediğini bildirdi.

Söz konusu kuvözü dünyada sadece birkaç firmanın üretiğini ifade eden Yıldız, “Üretiiğimiz kuvöz teknolojik bakımdan dünyanın en üstün teknolojisine sahip. Nedir bu teknoloji? Hastane içinde veya her türlü ambulansla başka yerlere taşınırken bebeğin kanındaki oksijen seviyesini, kalp atış hızını, kanındaki karbondioksit oranını, hemoglobinini tek bir cihaz üzerinden ölçebiliyoruz. Bu özellikleriyle dünyadaki tek transport kuvöz olma özelliğine sahip.” dedi.

Kuvöz ile dijital fonksiyonlar sekteye uğramadan yeni doğan bebeklerin nakledilebildiği vurgulayan Yıldız, “Bu özelliğinden ötürü cihazı dünyada üreten 3-4 firma var.”diye konuştu.

İthal transport kuvözlerin normal ürünlerden 2-3 kat daha pahalı olduğunu dile getiren Yıldız, “Bu ürün şimdiye kadar ithal edilmekteydi. Biz, geliştirdiğimiz ürün sayesinde, devleti kuvöz başına yüzde 30-40 kara geçirecek potansiyele sahibiz. Teknolojik açıdan dünyanın en iyisi olmasına rağmen fiyatı daha ucuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız, bu zamana kadar ürettikleri bütün cihazlarda TÜBİTAK desteklerinden yararlandıklarını belirterek, söz konusu ürünleri yurt dışında da sattıklarını belirtti.

TÜM HABERLERİMİZ