TENDE

OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ-ARALIK'14

OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ-ARALIK'14

BEBEK SAĞLIĞI İÇİN ÜRETTİ, TASARIMIYLA ÖDÜL ALDI

TURQUALITY ® Programı dahilinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Design Turkey Yarışması, Medikal Küme’den bir firmanın başarısına sahne oldu. Tende Elektronik “VAV Yoğun Bakım Kuvözü” ile Tıbbi Cihazlar Kategorisi’nde “İyi Tasarım Ödülü” kazanan 3 firma arasına girdi.

Ödül, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) Başkanı Ayberk Yağız tarafından Tende Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Yıldız’a ve Ostim Tasarım ve Mühendislik Merkezi firmalarından Tandem Ürün Geliştirme firmasının ortağı Orhan Daybelge’ye verildi.

Türkiye’de ilk LED fototerapi cihazı

Tende Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Yıldız: “Tende 2009 yılında Türkiye’nin ilk fototerapi cihazını üretti; etkin tedavi gücü, estetik, ergonomik yapısı, uzun ömrü ve en önemlisi ekonomik fiyatları ile sektörün zirvesine yerleşti.” dedi.

Kuvözde dünyada iki firmadan biri

Yeni doğan grubunun en karmaşık cihazlarından “Yoğun Bakım Bebek Kuvözü” üretimini değerlendirmeye başladıklarını söyleyen Ferhat Yıldız, 3 yıllık Ar-Ge sürecini ardından VAV Yoğun Bakım Kuvözü’nün dünya devleri ile kalitede rekabet edilebilir hale geldiğini bildirdi.

Yıldız, kuvözün özelliklerini şöyle özetledi : “Ürün, dünyada sadece birkaç kuvöz üreticisinde olan, bebeğin oksijen saturasyonu (SpO2), kalp atışı (nabız), kanındaki karbon monoksit, kanındaki parçalanmış hemoglobin miktarı gibi çok önemli parametreleri naninvaziv olarak yani kan alıp laboratuvara göndermeden anında ölçmeye ve ekranında göstermeye başladı. Böylelikle bebeklerden kan alınmadan, yani riske girmeden 24 saat hassas ve kritik gözlemler yapılmaya başlandı. Bugüne dek bu parametreler ancak harici bir monitör satın alınarak izlenebiliyordu; bu parametreleri yoğun bakım bebek kuvözüne entegre edebilen dünyadaki iki firmadan biri olduk.”

6 aylık zaman diliminde, yurt içinde yüzlerce sistem kurulumunu gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yıldız, 2014 yılında Endonezya Irak ve Malezya’ya ihracat yaptıklarını, 2015 yılında Pakistan, Mısır, Peru, Srilanka ve birçok ülkeye kuvöz göndereceklerini açıkladı.

TÜM HABERLERİMİZ