TENDE

Hürriyet Gazetesi / Ekonomi - Sağlık

Hürriyet Gazetesi / Ekonomi - Sağlık

Tıbbi cihazlar alanında faaliyet gösteren Ankara’da bulunan bir teknoloji firması, tamamen dijital olarak tasarladığı yerli yoğun bakım bebek kuvözünü ilk yılda 4 ülkeye ihraç etme başarısı gösterdi bu alanda ABD’ye rakip oldu.

İvedik Organize Sanayi Bölgesindeki Hacettepe Teknokenti'nde çalışmalarını sürdüren firmanın Sahibi Ferhat Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürünün tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlandığını söyledi.  

Kuvözü üretme kararını 2011 yılının sonlarında aldıklarını belirten Yıldız, 2012 yılında TÜBİTAK'ın desteğiyle başladıkları projeyi yaklaşık 2 yıllık bir Ar-Ge çalışması sonrasında hayata geçirdiklerini ifade etti.

Özellikle sağlık sektöründeki ürünlerin başarısı için yeniliğin, buluşların, güvenin önemi nedeniyle Ar-Ge çalışmalarına sürekli yoğunlaştıklarını kaydeden Yıldız, bu yılın başında da ürünün uluslararası standartlara uygunluk belgelerinin tamamlandığını dile getirdi. 

Seri üretime haziran ayından itibaren başladıklarını anlatan Yıldız, "Bu yıl 50 ürünü son kullanıcıyla buluşturmayı hedefliyorduk. Fakat şunu gördük ki ürün; kalitesi, tasarımı, özellikleri itibarıyla kullanıcılar tarafından çok beğenildi. Hazirandan bu yana, çoğu kamu ihalesi yoluyla olmak üzere 200'ün üzerinde ürün satıldı" dedi. 

Ürünün yurt dışından da ciddi talep gördüğünü belirten Yıldız, haziran ayından bu yana Mısır, Endonezya, Pakistan ve Malezya'ya ihracata başladıklarını Sri Lanka, Belçika, Peru, Litvanya gibi ülkelerle de ihracat konusunda anlaşma imzaladıklarını bildirdi. 

Rekabetin çok güzel bir şey olduğunu ve ürünün kalitesini yükselttiğini belirten Yıldız, ülke içinde ve dışında dünya devleri ile rekabet etmekten memnun olduğunu açıkladı. Ürünün fonksiyonları, tasarımı ve kalitesi ile ön plana çıktığının altını çizen Yıldız, "Bizi en çok sevindiren şey, ürünü piyasaya sürmeden önce iyi kalitede ürün üreten rakiplerimizin fiyatı ürün başına 20 bin dolar civarındayken şu anda 10 bin dolarlara indiler. Biz 200 ürünle bu yıl yurt içi piyasanın yüzde 30-40'ına hakim olduk" diye konuştu. 

Daha önce bu alanda faaliyet gösteren ABD'li firmanın ürün sağlayıcısı olduklarını şu an ise söz konusu firmanın Türkiye'deki en büyük rakiplerinden biri haline geldiklerini dile getiren Yıldız, "Bu bize gurur veriyor. Onlarla eşdeğer cihazlar üretiyor olmak bizim için çok önemli bir şey. Ürünümüzün bir tanesi  ürüne katacağımız bir özellik için ABD'de testte ve hemen hemen test de tamamlanmış durumda. O özelliği kattığımız zaman hem Türkiye hem de dünya piyasasında oyunun kuralları biraz daha değişecek. Çünkü bu özelliğe sahip dünyada iki ürün var. 3'ncüsü biz olacağız" ifadesini kullandı.

- Bebekten kan almadan yani naninvaziv olarak 5 hayati ölçümü aynı anda yapıyor

Ürünün, bebeğin kalp atışını, kandaki oksijen seviyesini, kandaki toplam hemoglobin miktarını, parçalanmış hemoglobin miktarını ve kandaki karbon monoksit seviyesini ölçülebildiğini kaydeden Yıldız, ABD'deki testlerin ardından ürünün anılan parametreleri gösterebilen dünyadaki ikinci ürün haline geleceğini, ABD'li ve Alman firmaların ürünlerinde böyle bir özelliğin olmadığını söyledi. 

 

TÜM HABERLERİMİZ