TENDE

1. ORGANİZE / ANKARA SANAYİ ODASI DERGİSİ

1. ORGANİZE / ANKARA SANAYİ ODASI DERGİSİ

SÖYLEŞİ

Bize kısaca Tende hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tende, elektronik ve yazılım alanlarında üretim yapmak üzere 1997 yılında kuruldu. İlk yıllarda

sağlık sektöründe farklı cihazlar için elektronik donanım ve yazılım alanlarında ara ürünler geliştirdi. Kısa sürede sağlık sektörünün birçok ürününün içinde elektronik tasarımlarımız ve yazılımlarımız başarı ile çalışıyordu. Bu başarı bizi, ileri teknoloji ve güvenlik gerektiren kuvöz ve fototerapi cihazları üretimi konusunda cesaretlendirdi ve her türlü tasarımı, yazılımı bize ait olan kuvözü ve fototerapiyi tümüyle üretmeye karar verdik. Yoğun ve zorluklarla dolu aşamaları, TÜBİTAK’ın da desteği ile tamamlayarak sağlık sektörünün uzmanlık isteyen, zor bir alanında, şimdilik kuvöz ve fototerapilerimizle bir sanayi şirketi haline geldik. Bugün yüzlerce hastanede bizim kuvözlerimiz ve fototerapilerimiz güvenle kullanılıyor. Çok yeni olan bu cihazlarımızın farklı ülkelerde kullanılması bize ayrıca gurur veriyor. Dünya devleriyle rekabet edebilecek bu ürünlerimiz için ciddi bir tanıtıma girmediğimiz halde şimdiden farklı ülkelerde çalışan birçok ürünümüz var.

Kuvöz ve fototerapi nedir kısaca anlatır mısınız? 

Tende ağırlıklı olarak “Yeni Doğan Grubu” üzerinde uzmanlaşmış bir kuruluştur. Bu alandaki ürünler son derece düzgün ve hatasız çalışmak zorunda, çünkü bebeğin hayatı söz konusu.

Yoğun bakım bebek kuvözü; hastane yenidoğan ünitelerinde kullanılan, yeni doğan bebeğin gelişimi ve tedavisinin yapılabilmesi için gerekli ortam şartlarını ve bu şartların istenilen kararlılıkta tutulmasını sağlayan son derece öneme sahip bir cihazdır. Bebek kuvöz cihazı ile anne karnı simüle edilmeye çalışılır. Erken veya belirli rahatsızlıklarla doğan bebekler vücut sıcaklıklarını kararlı ve gerekli düzeyde tutamayabilirler. Vücut sıcaklığının belirli bir dengede tutulması bebek sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca bebeğin dış dünyadan izole bir ortam içerisinde bulunması gereklidir. Bu ortam şartları: sterilizasyon, sessizlik, içeriye alınan havanın filtrelenmiş olması, kararlı bir sıcaklık düzeyi, istenilen nem düzeyi gibi birçok parametreden oluşmaktadır. Bebek kuvözleri temel olarak bu ortam şartlarını sağlayan cihazdır. Kuvöz cihazı ile ayrıca oksijen ve bebeğin ağırlık takibi de yapılabilir.

Bizim kuvözümüz Tende VAV bütün bunları son derece hassas ve güvenli yapabildiği gibi, geliştirdiği ileri teknoloji ile bebeklerin sağlığı için yeni olanaklar yeni özellikler de katmaya devam ediyor. Hem ülkemizde hem de uluslararası pazarda bu kadar ilginin nedeni bu, yani hem güvenli, hem yeni, hem kullanışlı, hem de yüksek teknoloji kullanıyor olmasıdır. Tende VAV renkli ve dokunmatik ekranı ile hemşirelere, doktorlara çok kolay bir kullanım sağlıyor.

Yeni doğan bebeklerde sarılık hastalığı da sıkça meydana gelmektedir. Eskiden yeni doğan bebeklerde sarılık tedavileri özel floresan lambalarla yapılırdı. Bu teknoloji ile hem tedavi uzun sürerdi hem de bebekler floresan aydınlatmanın istenmeyen sıcaklık artışından ve radyasyon gibi zararlı ışınlarından olumsuz etkilenirlerdi. Günümüzde ise birçok alanda artık LED teknolojisi kullanılmaktadır. Tende, Türkiye’de LED teknolojili fototerapi cihazını geliştiren ve üreten ilk firmadır dünyada ise ilklerden biri olmuştur. Artık sağlık görevlileri etkin, kolay kullanımlı, sağlıklı, elektronik kontrollü ve çok uzun ömürlü Tende BabyBlue ve Tende CareBlue fototerapi cihazlarını kolaylıkla kullanabiliyor ve bebeklerin çok kısa sürede iyileşmelerini sağlayabiliyor.

Neden sağlık sektörün seçtiniz?

Ülkemizin bu alanda üretime çok ihtiyacı olması ve maalesef diğer ülkelerin çok çok gerisinde olmamız. Bunun yanında benim de bir oğlum var ve çocuklarımızın ne kadar kıymetli varlıklar olduğunu yaşayarak da gördüm, onlar bizim geleceğimiz ve sağlıklı olmaları için ne gerekiyorsa yapmamız lazım. Bebeklerimizin sağlığına, mutluluğuna katkı da bulunmamızın hazzı hiçbir şeyde yok. Gece yatağa yattığınız zaman, bugün acaba kaç bebeğin sağlığına katkıda bulunduk diye düşünmekten daha güzel bir şey yok.  

Başarı hikayenizi anlatır mısınız?

Aslında biraz evvel başarı hikayemizi anlattım. Bir bebeğin, çocuğun, bir insanın sağlığına katkıda bulunmaktan güzel bir başarı yok. Ama hedefimiz tüm dünyada milyonlarca başarıya imza atmak.

Hangi özellikleriniz sizi başarıya götürdü? Farklı olduğunuz taraf neydi?

Bizi başarıya götürenin motivasyonumuz olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 20 yıllık şirket hayatımızda motivasyonumuz hiç düşmedi. Büyük resmi görebilmek çok önemli. O zaman daha tutarlı, enerjik olarak yola devam edebiliyorsunuz ve zorluklarla karşılaştığınızda yoldan sapmalarınız olmuyor. Ama rekabete hazır olmak, teknolojiyi çok iyi bilmek ve kullanmak ve sürekli çalışmak eninde sonunda sizi başarıya götürüyor.

Ekibinizden de bahseder misiniz?

Ben aynı zamanda şanslı bir insan olduğuma da yürekten inanıyorum. Ekibimizde hep iyi, yetenekli ve çalışkan insanlar yer aldı, enerjisi yüksek ve aynı vizyonu paylaştığımız arkadaşlarımızla bugünlere geldik. Bu çekirdek ekibimizle, Tende anlayışına uygun, Tende vizyonuna sahip yeni arkadaşlar arayışımız devam ediyor. Ekibim uyum içinde çalışması ve aynı vizyonu paylaşması çok önemli.

Yeni yatırımlarınız olacak mı?

Daha büyük bir fabrika ortamına geçip seri üretim hattını iyileştirmek ve kapasitesini uluslararası talebe cevap verecek şekilde arttırmak kısa dönemdeki hedefimiz.

Büyük hedefiniz ne? Vizyonunuzda ne var?

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde uluslararası bilinirliğe sahip ve tüm yenidoğan grubu cihazları üreten bir marka haline gelmek.

Dünya devleriyle nasıl rekabet edeceksiniz?

Tüm dünya yeniliğe, inovasyona odaklanmış durumda. Teknolojiyi iyi takip ediyorsanız, faydayı artıracak, maliyeti düşürecek yenilikleriniz varsa bunu kaliteli bir üretim organizasyonu ile desteklerseniz dünya devleri ile rekabet edebilirsiniz. Günümüzde de bunun örnekleri çok. Dev firmalara da en büyük tehdit yeni teknolojiler.

 

Yeni  firmalara ne tavsiye edersiniz?

Rekabetten korkmamalarını ve öncelikli hedeflerinin kaliteli ürünlerle uluslararası piyasa olmasını.

 

Teknokent / Teknopark Faydaları

Teknoparkların en önemli katkısı Ar-Ge teşvikleri ve yeniliği sürekli gündemde tutması. Biz Tende olarak Teknoparkların sağladığı teşvikler, seminerler, kümelenme gibi birçok hizmetinden büyük faydalar sağlıyoruz. Bunun yanında sağladığı prestij ve vergi avantajı da çok çok önemli.

Teşekkür ederim.

Böyle bir imkanı verdiğiniz için ben teşekkür ederim.

 

TÜM HABERLERİMİZ